Archiwa blogu

4 Articles

Mariusz Zielke

a.
Mariusz Zielke – mam 46 lat (rocznik 1971). Jestem prostym chłopakiem z prowincji, który trafił zupełnie przypadkiem (wbrew własnym intencjom) do świata ogromnych pieniędzy i przekrętów (poznałem wielu aferzystów, najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Polsce), zaplątał się w nim przez przypadek, nie dał się przekupić i pochłonąć temu światu mimo wielu prób (odrzucałem milionowe łapówki), nie pozwolił się zastraszyć (wygrałem wszystkie procesy sądowe, w których próbowano mnie wsadzić do więzienia i żądano odszkodowania wysokości miliona złotych za pisanie prawdy o biznesmenach i firmach), zadarł z wieloma międzynarodowymi korporacjami i instytucjami rządowymi (pisałem prawdziwe, często szokujące teksty o największych światowych korporacjach takich jak: IBM, HP, Oracle, SAP, CISCO, ministerstwach sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, edukacji, wojsku, straży granicznej, polskich dużych spółkach, wielu innych).
Napisałem kilka tysięcy tekstów śledczych. Przez nie największe światowe fundusze i banki płaciły milionowe kary, najwyższe w historii. Ujawniałem afery o miliardowych wartościach. Nigdy nie musiałem prostować swoich tekstów. Nigdy nie musiałem przepraszać za napisanie nieprawdy. Nigdy nie przegrałem procesu sądowego.
A mimo to zostałem wyrzucony z dziennikarstwa. Pozbawiony możliwości zarobkowania i pracy. Dlatego zacząłem pisać powieści i udowadniam, że nie tak łatwo mi zamknąć usta 🙂 choć polskie media zdają się nie dostrzegać mojej twórczości (w przeciwieństwie do czytelników, którzy coraz chętniej po nią sięgają i często doceniają, choć zadowolić wszystkich się oczywiście nie da).
Jestem autorem 8 powieści (m.in. „Wyrok”, „Sędzia”, „Człowiek, który musiał umrzeć”, „Formacja trójkąta”, „Easylog”, „Twardzielka”) – każda ma swoją historię, jest zainspirowana faktami, opowiada o manipulacjach i istotnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu państwa, biurokracji, społeczeństwa.

Dominika Wielowieyska

a.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” i TOK FM
Absolwentka warszawskiego LO im. Józefa Wybickiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze). Uzyskała też tytuł MBA w Międzynarodowej Szkole Zarządzania w Warszawie. Stypendystka amerykańskiej fundacji The National Forum Foundation (dziś The Freedom House).
Współautorka książki Dekady 1985-1994, z serii poświęconej historii Polski po II wojnie światowej.

Mirosław Tykfer

a.

Ks. dr Mirosław Tykfer, ur. 1976, ksiądz diecezji poznańskiej. Od trzech lat redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”. Zaangażowany we Wspólnotę Sant’Egidio, która przyjaźni się z ubogimi, głównie bezdomnymi. Studia z teologii i psychoterapii na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i Papieski Uniwersytet Gregoriańskim w Rzymie.

Konrad Wojtyła

a.

Poeta, dziennikarz, krytyk literacki. Gospodarz spotkań literackich, inicjator i moderator wielu dyskusji oraz paneli i debat z udziałem najważniejszych przedstawicieli życia kulturalnego w Polsce. Wiceprezes Fundacji im. Sławomira Mrożka. Publicysta Radia Szczecin. W 2015 roku został “Dziennikarzem Roku” Pomorza Zachodniego. Wydał kilka książek; ostatnio “Znak za pytaniem” (Poznań 2017). Publikował w wielu pismach w kraju i za granicą. Tłumaczony na kilka języków. Juror Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.