Aktualności

Przedświąteczny dzień kultury i integracji dla ubogich

a.

Wrócili do kina

Blisko 80. podopiecznych Stowarzyszenia Feniks w Szczecinie, obejrzało w Kinie Pionier film „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Tak odbyło się świąteczne zakończenie Pierwszego Szczecińskiego Tygodnia Ubogich.

„Panie kochany, ja tu ostatni raz byłem na porankach”. „Ja tu oglądałem film E.T”. „Ostatni raz w kinie byłe w 1989 roku”. To jedne z wypowiedzi jakie mogliśmy usłyszeć od osób biorących udział w spotkaniu w najstarszym kinie świata. Przedświąteczny dzień kultury i integracji dla ubogich miał być przestrzenią spotkania osób ubogich i wykluczonych ze społeczeństwa z kulturą w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. I takim był. Było i trochę nieśmiałości z faktu znalezienia się w przestrzeni i w sytuacji już dawno nie spotkanej, był i śmiech, był czas na wspomnienia, był i moment oderwania od codzienności.

Obejrzeliśmy film „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, którego bohaterem jest narkoman, triathlonista, mąż i ojciec, człowiek walczący ze swoimi słabościami, Jerzy Górski. Postać jak najbardziej autentyczna. Film pełen emocji, ale przede wszystkim pokazujący i motywujący do działania, że można wyjść z najgorszej sytuacji życiowej, ale trzeba o to zawalczyć. Uczestnicy otrzymali również niewielkie upominki w ramach partnerstwa ze stowarzyszeniami wspierającymi osoby wykluczone oraz instytucjami działającymi na rzecz upowszechniania i poszerzania dostępu do kultury. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m. in. podopieczni Stowarzyszenia Feniks w Szczecinie

Celem spotkania jest wsparcie, socjoterapia, integracja społeczna osób wykluczonych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym połączona ze wspólnym przeżywaniem przedświątecznego czasu, w którym wielu samotnych i ubogich o wiele ciężej znosi swoją sytuację bytową. Wydarzenie wsparli m.in. Kino Pionier, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydawnictwo W drodze, oraz firma Netto.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO.

Świąteczne zakończenie Szczecińskiego Tygodnia Ubogich

a.

W piątek 22 grudnia br., dla podopiecznych Stowarzyszenia Feniks w Szczecinie, w Kinie Pionier odbędzie się pokaz filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Tak odbędzie się świąteczne zakończenie Pierwszego Szczecińskiego Tygodnia Ubogich.

Przedświąteczny dzień kultury i integracji dla ubogich ma być przestrzenią spotkania osób ubogich i wykluczonych ze społeczeństwa z kulturą w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. W ramach wydarzenia odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Przekazane zostaną również niewielkie upominki uczestnikom w ramach partnerstwa ze stowarzyszeniami wspierającymi osoby wykluczone oraz instytucjami działającymi na rzecz upowszechniania i poszerzania dostępu do kultury. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m. in. podopieczni Stowarzyszenia Feniks w Szczecinie.

Celem realizacji zadania jest wsparcie, socjoterapia, integracja społeczna osób wykluczonych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym połączona ze wspólnym przeżywaniem przedświątecznego czasu, w którym wielu samotnych i ubogich o wiele ciężej znosi swoją sytuację bytową. Wydarzenie wsparło m.in. Wydawnictwo W drodze, oraz firma Netto.22 grudnia 2017 r. piątek

godz. 10.30
Kino Pionier w Szczecinie

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO.

Fotorelacja-Tydzień Społeczny 2017

a.

Foto: Julia Jasiczek

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Słodka sobota na zakończenie Tygodnia Ubogich

a.

DOBRO się rozlało.
I to tak, że możemy wszystkim mówić, że Szczecin naprawdę leży nad morzem.
Nad morzem DOBRA.
I niech tak zostanie!
Bo jeśli chcemy, żeby świat był lepszy, czyńmy Dobro wokół nas.
Tu i teraz.

No i słodka sobota na zakończenie „naszego” Tygodnia Ubogich. W tym dniu było naprawdę świątecznie. Na stołach pojawiły się kwiaty i dowiezione przez Was ciasta. Dużo ciast.

Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich się zakończył. Wszystkim, którzy się włączyli, serdecznie dziękujemy. I prosimy, podziękujcie w naszym imieniu wszystkim, którzy mieli w niej swój najskromnieszy nawet udział. Mamy nadzieję, że sspotkamy się ponownie za rok. Ale to nie znaczy, że przestajemy już teraz pomagać, adres schroniska znacie. Każda pomoc i wsparcie, szczególnie teraz w okresie jesienno zimowym jest bardzo potrzebna. Ale to również prośba o większą uważność na ubogich, którzy są wśród nas. Foto: Monika Więcław ©, Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne.

⇒ KLIKNIJ I ZOBACZ FOTORELACJĘ ⇐

Dobro się rozlało

a.

Przez cały ubiegły tydzień w ramach Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich do podopiecznych Schroniska dla bezdomnych prowadzonego przez Stowarzyszenie Feniks to dobro płynęło od Was szerokim strumieniem. Płynęło w różnej postaci: darów rzeczowych, żywności i pieniędzy. To również dziesiątki telefonów i maili ze słowmi solidarności, wyrazami wsparcia i zapewnieniem dalszej pomocy. I to nie tylko od mieszkańców Szczecina.

To również odwiedziny wielu z Was w schronisku, rozmowy z osobami tam mieszkającymi. I to jest naprawdę piękne. Piątkowy koncert, pierwsze takie wydarzenie od 15 lat, czyli od momentu  powstania schroniska, był dla wielu mieszkańców schroniska wielkim przeżyciem. Foto: Monika Więcław ©, Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne.

⇒ KLIKNIJ I ZOBACZ KONCERT W FENIKSIE ⇐

Był Black Friday będzie Sweet Saturday!

a.

W sobotę ostatni dzień Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich. Widzieliśmy magazyn i rzeczy, które przywieźliście w ostatnich dniach do schroniska Feniks. I powiemy wam tak: Jest tego naprawdę bardzo dużo. Jest moc! Bardzo dziękujemy za taki odzew. W piątek był koncert, pierwsze takie wydarzenie w schronisku od 15 lat, a w sobotę słodzimy Feniksowi. Kto może, prosimy, niech zawiezie ciasto do schroniska, na zakończenie Pierwszego Szczecińskiego Tygodnia Ubogich.

Zobacz komu pomagasz

a.

Różne są drogi naszego życia, tak różne jak różne są przeżycia ludzi. Tych będących wśród nas, wokół nas, czasami dalej, ale przez przypadek dane jest nam skrzyżować drogi z ich historią. I tak też było w tym przypadku. On i ona, dwoje ludzi już nie młodych i bardzo doświadczonych przez życie, będących ze sobą 26 lat, wspierających się, dźwigających ten ciężar życiowy i wspomagających się w każdej chwili. Daje ten, kto ma więcej sił, zdrowia, kto ma mocniejsza psychikę w danym momencie. I tak na zmianę. Kiedyś mieszkali na działce. Teresa ze względu na stan zdrowia znalazła się w Feniksie. On jakoś sam wytrzymał trzy miesiące i poszedł za nią. Wspierać ją tutaj gdzie jest, gdzie go potrzebuje, być przy niej. Tak, to jest piękne i wzruszające. Nie trzeba do tego mamony i całej otoczki materialistycznego świata. Jest coś, co jest ponad wszystko – po prostu miłość. I powiem, że cudownie jest na to patrzeć. I głęboko w sercu zapadają jego słowa „ to jest silniejsze niż każdy może sobie wyobrazić, ale człowiek nie zna swoich granic i nie obliczy tego(…). Jednak miłość to jest nieograniczone słowo”. Teraz są tutaj w Feniksie, oboje przytuleni, uśmiechnięci, szczęśliwi, bo są razem. W domu, tak nie swoim lecz w domu, jakim teraz jest Feniks. Ale w życiu wszystko jest możliwe i u nich tez może się jeszcze wiele dobrego się zdarzyć.  Dopóki są razem, wspierają się i kochają pomimo tylu przeciwności, są w stanie pokonać wiele – to jego słowa: „jestem silniejszy od wszystkiego”. I tak budząc się każdego dnia stają do walki. Walki o życie i przetrwanie, jak Feniks – symbol Słońca oraz wiecznego odradzania się życia.
Foto: Monika Więcław ©, Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne.

KLIKNIJ I ZOBACZ KOMU POMAGASZ

 

Słodzimy sobotę Feniksowi

a.

Słodzimy sobotę Feniksowi w sobotę 25 listopada kończy się Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich. Dzięki temu, że dzwonicie, piszecie, pytacie wiemy, że odzew jest duży. Za co bardzo już teraz dziękujemy. Ale mamy jeszcze jedną prośbę. Kto może, kto będzie chciał, niech upiecze na tę najbliższą sobotę ciasto i zawiezie do schroniska. Osłodźmy im ten dzień.

Ubogi, czyli kto?

a.

W niedzielę rozpoczęliśmy Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich, akcję która jest odpowiedzią na orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony na zakończenie Roku Miłosierdzia. Ale jest również naszą odpowiedzią wypływającą z Tygodnia Społecznego, a w szczególności z Dnia Dobrych Praktyk Społecznych. Dnia, ktorego główną intencją jest zachęcanie i inspirowanie mieszkańców Szczecina i regionu do podejmowania aktywności społecznej i odpowiedzialności za słabszych. W tym roku nasza pomoc skierowana jest do osób ubogich bezdomnych. Ale ubóstwo niekoniecznie ma twarz bezdomnego. Oczywiście, to ona najbardziej rzuca się nam w oczy i jest najbardziej widoczna. Ale człowiek ubogi to również ktoś, kto jest cierpiący, samotny, naznaczony bólem, odrzucony. Często mieszkający tuż za naszą ścianą. Najczęściej zmagający się ze swoim ubóstwem w skrytości serca. Niedomagający się pomocy. Warto rozejrzeć się dookoła, zrobić samemu pierwszy krok. Czasem wystarczy chwila życzliwej rozmowy, okazania zainteresowania. Niech ten tydzień będzie będzie początkiem większej uważności na potrzeby innych, może nawet tych najbliższych. Odwagi. To jedyna rzecz, której potrzebujemy, by pomagać innym.

I przypominamy, że trwa Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich. Można się włączyć, dać się dobrem „zarazić”. Dobrze też”zarazić” innych i o to szczególnie prosimy. W tym roku wspieramy szczecińskie Stowarzyszenie Feniks prowadzące schronisko dla osób bezdomnych. Potrzebne są produkty spożywcze, kosmetyki, odzież, obuwie. Można też finansowo wesprzeć schronisko.

Wszystkie szczegóły odnośnie konkretnych potrzeb oraz numery kont znajdziecie na stronie: Szczeciński Tydzień Ubogich

 

Pierwszy Szczeciński Tydzień Ubogich

a.

 „nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”

W tym roku, chcemy podczas Pierwszego Szczecińskiego Tygodnia Ubogich prosić Was o finansowe i rzeczowe wsparcie dla Szczecińskiego Stowarzyszenia Feniks. Stowrzyszenie to od wielu lat zajmuje się pomocą tym najbardziej biednym i wykluczonym, osobom bezdomnym. Probelm bedzomności dotyka wielu osób z różnych przyczyn. Czasem związana jest z nadużywaniam alkoholu, czasem chorób, również tych o podłożu psychicznym, a czasami brakiem życiowej zaradności. Ale najczęsciej za każdą z historii tych osób, kryje się jakiś ludzki osobisty dramat.   Stowarzyszenie Feniks od kilkunastu  lat prowadzi schronisko dla osób bezdomnych  i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W okresie zimowym prowadzi „Pogotowie Zimowe” – akcję, dzięki której w ostatnich latach w Szczecinie nie dochodzi do zamarznięć osób bezdomnych. Ze względu na stan obłożenia są jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Schronienie i opiekę przy ul. Zamkniętej 5 w Szczecinie znajduje ok 160 osób – kobiet i mężczyzn. Do tego około  45 osób bezdomnych w Schronisku w Policach. Są to osoby, które trafiają do schroniska prosto z ulicy, chroniąc się  przed zimą i mrozem. Najczęściej przychodzą z niczym. Stowarzyszenie Feniks stara się zapewnić tym osobom niezbędną odzież, środki czystości, wyżywienie, leki oraz zapewnia opiekę pracownika socjalnego, lekarza, terapeuty, prawnika. To wielkie „morze” potrzeb. Jeśli możecie, niech w tym tygodniu wyleje się na podopiecznych  Feniksa „morze miłości”, choćby tej rzeczowej lub finasowej.

Szczególnie oczekiwane dary to:

– bielizna w tym pakiet majtek, pakiet skarpetek, podkoszulki,jakieś tanie buty zimowe, szaliki, czapki, rękawiczki;

– kosmetyki ( żel pod prysznic, szampon do włosów, pasta do zębów, szczoteczka, maszynki do golenia, pianka do golenia),

– żywność: konserwy mięsne, ser żółty, serek topiony, chleb, masło, cukier, kawa, herbata, owoce np: jabłka, pomarańcze .

Nie będą przydatne: mąka, makarony i inne produkty „sypkie”, które trzeba dodatkowo przetwarzać.

Oczywiście podarunki mogą być bardziej lub mniej bogate, każdy sprawi  podopiecznym dużo radości i pożytku z  ich otrzymania 😉

Pomoc rzeczową prosimy kierować bezpośrednio do siedziby Stowarzyszenia Feniks przy

ul. Zamkniętej 5 w Szczecinie / Stołczyn „dolny”/ tel. (91) 421-61-22

Dla osób, które zechciałyby włączyć się do tego dzieła finansowo podajemy nr kont bankowych.

Stowarzyszenie Feniks

tytuł przelewu: tydzień ubogich

nr konta bankowego dla przelewów krajowych
BANK PEKAO S.A. 73 1240 3813 1111 0000 4384 5178

 

Każda nawet najdrobniejsza kwota ma wielką moc.

Dziękujemy.

Społeczność Tygodnia Społecznego

a.
Tydzień Społeczny to ludzie. Dziesiątki zaproszonych gości, setki uczestników i tysiące śledzących przez Internet. To także spotkania, rozmowy, odczyty i dyskusje. Wszystko w pięknych budynkach, intrygujących wnętrzach, w zadbanej scenografii. A jak wygląda Tydzień Społeczny od zaplecza? Możecie się przekonać oglądając poniższą galerię autorstwa naszego fotografa Julii Jasiczek:
Previous Image
Next Image

info heading

info content


Wspieraj nasze projekty, wspieraj Tydzień Społeczny

a.

Szanowni Państwo,
Za nami kolejna edycja Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Dziękujemy, że podczas tych pięciu dniu, byliście z nami. Dziękujemy, że to co w tym roku przygotowaliśmy spotkało się z tak żywym i ciepłym przyjęciem. Nie tylko mieszkańców Szczecina i regionu, Tydzień Społeczny komentowany jest już w wielu miejscach w Polsce. Bardzo nas to cieszy. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie organizacyjne i finansowe naszych partnerów. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Szczecin, Opera na Zamku w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Radio Szczecin, Kino Pionier, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Arena Szczecin, Enea Oświetlenie Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Winnice Kojder, Kamera Jazda – serdecznie Wam dziękujemy. Ale szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich Przyjaciół Tygodnia Społecznego i Fundacji Veritas. Bez Państwa finansowego wsparcia realizacja tego wydarzenia i naszych innych projektów nie byłaby możliwa. Będziemy wdzięczni jeśli będziecie o nas dalej pamiętać i zechcecie wesprzeć organizację kolejnej edycji Tygodnia Społecznego. My już nad nią pracujemy Emotikon slightsmile

Jak możecie nas wesprzeć?

 

Anioł Solidarności Społecznej 2017 dla Arkadiusza Oryszewskiego

a.

Podsumowując Dzień Dobrych Praktyk Społecznych był dla nas wszystkich inspiracją do podejmowania działań w różnych obszarach życia. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi  odpowiadaliśmy na pytanie: jak zachęcać lokalny biznes do zaangażowania społecznego? w debacie wzięli udział Agata Wilińska – Onyśko,  Sławomir Nitek, Błażej Strzelczyk oraz Robert Grabowski. Nagrodą Anioła Solidarności Społecznej 2017 przyznawaną w ramach Tygodnia Społecznego, w tym roku postanowiliśmy uhonorować Pana Arkadiusza Oryszewskiego, prezesa szczecińskiego Stowarzyszenia Feniks. Otrzymał Anioła za pochylanie się nad tymi, nad którymi najczęściej my, nie mamy odwagi się pochylić, nad osobami bezdomnymi i opuszczonymi, za niestrudzoną walkę o ich życie, ale przede wszystkim za walkę o przywracanie tym osobom godności i podmiotowości.

Arkadiusz Oryszewski – Od 12 lat związany ze Szczecińskim Stowarzyszeniem Feniks, które działa na rzecz osób bezdomnych i wykluczonych na terenie Gminy Szczecin oraz Gminy Police. Studiował na Uniwersytecie Szczecińskim pracę socjalną na Kierunku Socjologia oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych zarządzanie organizacją społeczną. Od 2006 roku Prezes Stowarzyszenia Feniks. W roku 2014 wraz ze Stowarzyszeniem uhonorowany z rąk Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi prestiżowym Dyplomem Benemerenti za działania podejmowane na rzecz najbardziej zapomnianych, zmarzniętych, głodnych i bezdomnych w Szczecinie. W roku 2015 prowadzone przez niego Stowarzyszenie wyróżniono i uznano przez Prezydenta Miasta Szczecina za ważnego partnera w rozwiązywaniu problemów osób najbardziej potrzebujących.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Czy Europa jest bezpiecznym projektem?

a.
Hasłem przewodnim dzisiejszego dnia Tygodnia Społecznego jest Szukamy Prawdy o Europie. Czy Europa jest bezpiecznym projektem? nasi goście Adam Daniel Rotfeld, Barbara Patlewicz, Dariusz Rosiak wspólnie poszukają odpowiedzi na tak postawione pytanie, podczas panelu dyskusyjnego. Zapraszamy na do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
WSTĘP WOLNY.

Wolność słowa, a odpowiedzialność za słowo?

a.
Wolność słowa a odpowiedzialność za słowo, nasi goście wspólnie poszukiwali odpowiedzi na tak postawione pytanie, podczas panelu dyskusyjnego, który poprowadził w środę o 18:00 w Studio S1 Konrad Wojtyła dziennikarz Radia Szczecin.